Make your own free website on Tripod.com

 

Qualifier Name / Section

School

Under 8

Boys

From 4 Qualifiers

13 Missed out Tie -break count for Supremo

Scott Waring

5/6

Grappenhall Chess Club /  St Wilfrid’s CE

A 1st trip to the GigaFinals.

 

Under 9

Boys

From 8 Q

31 Supremo

George Cloake

6/6

Grappenhall Chess Club  / Hartford C P

Supremo once again!

34

Callum da Silva

4/6

Grappenhall Chess Club / Witton Church Walk CP   A 1st trip to the GigaFinals

Under  10

Boys

From 13Q

61

Marcus Atherton

5/6

Grappenhall Chess Club / Broomfields CP

Last year’s Supremo.

70 Supremo

Joshua Oxley

5 ½

Grappenhall Chess Club /Altrincham Prep

A double with Sam!

Under 11

 

 

Missed out Tie -break for Supremo

Andrew Bucknell 5 ½

Ex GCC Moved this year & Qualified easily via Telford  MegaFinal.  See you at Sheffield!

 

Under 12

Boys

From 10 Q

201 Supremo

Sam Cloake

5 ½ /6

Grappenhall Chess Club / The County H S Leftwich.

Missed out on Supremo last year on tie break count, no slip up this year!

202

Michael Christie

4 / 6

St Gregory’s CHS / Grappenhall Chess Club

A dark horse for the Giga’s.

211

Daniel Briggs

4 / 6

Grappenhall Chess Club /Altricham GS

A 1st trip to the GigaFinals follows a good year.

Await Result

Tom Bruen  via

 

Leicester MegaFinal

Favourite to qualify.

 

Under 13 Boys

From  9 Q

251

Tim Hirst

4 ½

Grappenhall Chess Club / Manchester Grammar  Last year went all the way to the last 32 in London in August!

252

 

Philip Morrell

4

The Grange Hartford  ex member

Looking for a double with Simon in U 18 section..

256 Supremo

Sam Oxley

6/6

Grappenhall Chess Club / Manchester Grammar

 A first success with a perfect score.!

Supremo

 

David Bucknell

5 ½

Via Telford MegaFinal  Moved this year but keeping up his chess with Andrew.b  See you at Sheffield!

 

Under 18

Boys

Only 1 Q

324 Supremo

 

Simon Morrell

4 ½

The Grange  Hartford ex GCC member

A regular Supremo for 7 years!

In addition to the above 15 Grappenhall players, there were 3 other Warrington qualifiers: Daniel Roughley of St Gregory’s U 15 Supremo, Luke Holden St Gregory’s U 12 with 4/6 & Mary Fortune of Padgate PS 4/6 for the Under 11 Girls.

Wonderful doubles for Sam & Joshua Oxley & for George & Sam Cloake.  Splendid also for ex members David & Andrew Bucknell & Philip & Simon Morrell.  Last year’s Supremo’s Marcus Atherton & Tim Hirst are still in contention.

 

George Davison.